Thomas Paine z kameňa i bronzu

03.03.2018

Terajší obdivovatelia Thomasa Painea zoskupení v rôznych spolkoch po Anglicku či USA sa často sťažujú, že Paine nemá žiadny monument vo Washingtone DC. Že je to
ostuda a bolo by treba s tým niečo spraviť. Ja tento názor nezdieľam. Naopak, ja si myslím, že mu to slúži ku cti, že tam nie je napríklad s Washingtonom, ktorý Painea zradil a ktorý poslal na smrť hladom celé Indiánske osady. U mňa totiž kto nechá od hladu umrieť jedného človeka je ako keby nechal umrieť od hladu milión ľudí. V počtoch rozdiely nerobím, ide predsa o princíp. Jeffersonovi vyrábali klince malé černošské deti. Naozaj by mal mať Paine sochy niekde, kde sú títo "páni?" Vedľa nejakého Johna Adamsa, ktorý očierňoval Painea kade chodil len preto, lebo Paine neveril v biblického boha, ale v toho, ktorý stvoril vesmír? Toto môže
myslieť vážne len Američan. Nepochybujem, že Richard Rybol to myslí dobre:

(https://www.thomas-paine-friends.org/robyn-richard_erasure-of-public-memory-the-strange-case-of-tom-paine-2012.htm), ale nedá mi to. Paine nebol otrokár, plantážnik, nebol súčasťou bohatého establishmentu a na nič sa nikdy nehral. Bol to prostý človek, ktorý netúžil zapadnúť medzi túto zbohatlícku chátru, ale chcel spraviť tento svet lepším.

Začala som tento článok zostra, ale muselo to byť. Teraz by som ale chcela pripomenúť miesta na tejto planéte, kde si Thomasa Painea uctili v podobe sochy. Existujú štyri sochy, ktoré
znázorňujú jeho celú postavu, potom taká, povedzme, polosocha a nejaké tie pamätníčky, za zmienku stoja asi dva. Chcem sa zmieniť podrobnejšieo soche v Paríži, v rodnom  Thedforde a o dvoch v USA v štáte New Jersey. Sú to jediné dve v celých Spojených štátoch, prosím pekne, v celých Štátoch, ktoré založil a POMENOVAL. Teraz ich predstavím pekne v chronológií.

Tá najstaršia sa nachádzav Paríži v parku Monsouris, bola vyrobená ešte v roku 1938,
 avšak inštalovaná až po druhej svetovej vojne, 29. januára 1948. Jej autorom nie je nikto iný ako slávny Gutzon Borglum (áno, pajáci v Mount Rushmoure, jeden z nich nazval Painea malým špinavým ateistom). Je celá pozlátená,Paine pekne stojí a má dvihnutú pravú ruku, ohnutú v lakti.

Mojou najobľúbenejšou je však socha v meste Morristown v New Jersey, nachádza sa v miestnom Burham Parku. Inštalovaná bola 4. júla 1950, pri 174. výročí vyhlásenia
Nezávislosti. Autorom je Georg Lober. Znázorňuje Paine kľačiaceho na jednom kolene, so zbraňou cez stehno, zohnutého nad vojenský bubon, na ktorom píše svoju prvú Krízu, slávnu pre vetu "Toto sú časy, ktoré skúšajú ľudského ducha.... Ale máme túto útechu, čím ťaží boj, tým väčší triumf." Socha je na veľkom žulovom podstavci, spredu sú vypísané jeho štyri najhlavnejšie diela.
Paine tam vyzerá zamyslený, naštvaný a odhodlaný zároveň. (https://home.mindspring.com/~phila1/motown.htm)

V Thetforde inštalovali svojmu rodákovi sochu stojaceho, rozkročeného Painea, ktorý v jednej ruke drží prevrátené Práva človeka a v druhej brko ako symbol, že je mocnejšie ako zbraň, v roku 1964 od Sira Charlesa Wheelera. Na podstavci je veľa citátov z jeho hlavných prác, ale žiadny voči moarchii. Logicky, nachádza sa v moarchii. Ironicky, nachádza sa na King Street. Viac si môžete pozrieť na: (https://histomatist.blogspot.sk/2013/09/on-thomas-paine-trail-in-thetford.html).

Posledná socha životnej veľkosti bola inštalovaná rovno vedľa chodníka v pokojnej štvrti mestečka Bordentown, neďaleko miesta, kde mal Paine svojho času dom. Autorom je Lawrence Holofcener a umiestnená bola 7. júna 1997 Bordentownskou Historickou Spoločnosťou. Paine drží Common sense a rozkladá okoloidúcim, zrejme čo tým myslel.

Čosi viac sa dozviete na: (https://www.revolutionarywarnewjersey.com/new_jersey_revolutionary_war_sites/towns/bordentown_nj_revolutionary_war_sites.htm).
Ku cti autorom aj historickej spoločnosti slúži, že mu neupreli to čo bol a má to pod nohami vo forme nápisu FATHER OF THE AMERICAN REOLUTION - Otec Americkej revolúcie.

Najnovšou sochou je kameninový Paine skrčený v kamennom bloku od autora Marcusa Cornisha, ktorá sa nachádza pre Leweskej knižnici v meste Lewes, kde svojho času Paine niekoľko rokov žil. (https://marcuscornish.com/tom%20paine%20pg9.html).
Ide o modernejšiu vec, ale beriem, celkom sa dá.

Tak čo - Morristow a Thetfort sú naj, nie? Paine je tam skrátka fešák v najlepších rokoch...


© 2018.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky